• mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

EnoTarnowskie

Polska Marka Turystyczna

Zapraszamy do EnoTarnowskie - Zwolnij i ciesz się ciepłem i smakiem!

Dzielimy się tym co mamy najlepsze.

Wtajemniczamy w nasz sekret.

Zapraszamy do wyjątkowego, najcieplejszego miejsca w Polsce.

EnoTarnowskie to, w wielkim skrócie, dobrze skomunikowany obszar bogaty w winnice i lokalne produkty, z dużym zapleczem noclegowym. To działania promujące enoturystykę w naszym regionie. To wreszcie: cykliczne imprezy takie jak Wielkie Tarnowskie Dionizje, Tuchovinifest czy Pleśnieński Bachus, spotkania tematyczne, warsztaty, udział w targach turystycznych czy organizacja wizyt studyjnych. To również gotowe pakiety turystyczne. Wszystko we współpracy z winnicami regionu, jednostkami samorządu terytorialnego oraz lokalnymi producentami i gospodarstwami agroturystycznymi.

Kuchnia regionu tarnowskiego kształtowała się w prawdziwym tyglu – to efekt położenia na skrzyżowaniu ważnych w średniowieczu szlaków handlowych, dużej historycznie diaspory żydowskiej, a także faktu, że obszar ten był przez ponad 120 lat częścią zaboru austriackiego. Obecnie natomiast Małopolska to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów winiarskich w Polsce i to tutaj zarejestrowanych jest najwięcej winnic! Region Tarnowa nazywany jest czasem „Polską Toskanią”. To tutaj rozlokowana jest większość winnic z Małopolskiego Szlaku Winiarskiego. Podróż po EnoTarnowskie jest okazją do degustacji wyśmienitego wina oraz wybornych, lokalnych produktów, takich jak: sery, wędliny, chleby, fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca i jego przetwory (pasztet, fasolówkę, pierogi), miody oraz inne produkty i potrawy lokalne, które podniosą walory smakowe trunku.

Coraz liczniejsze gospodarstwa agroturystyczne stają się istotnym elementem oferty turystycznej wschodniej części województwa małopolskiego. To już nie tylko tani nocleg i wyżywienie. Stopniowo stają się centrami turystycznymi, z rozbudowaną ofertą aktywnego spędzania czasu. Wyjątkowość ich propozycji polega na połączeniu lokalnych tradycji z walorami naturalnego środowiska. Dziś w każdym niemalże gospodarstwie wypożyczyć można sprzęt sportowy, wiele oferuje naukę jazdy konnej, przejazdy bryczką czy też kuligi. Standardem są grzybobrania, wędkowanie. Właściciele zachęcają gości do czynnego udziału w codziennych pracach. Każde z gospodarstw oferuje również żywność, przyrządzaną tradycyjnymi sposobami, z własnych produktów, pozbawionych chemicznych dodatków. W gospodarstwach można samodzielnie upiec chleb z własnoręcznie zrobionej mąki, wziąć udział w sianokosach, grzybobraniu czy udanym wędkowaniu.

W ramach EnoTarnowskie organizowane są imprezy cykliczne w regionie tarnowskim. To szereg wydarzeń mających na celu prezentacje winnic, upowszechnianie wiedzy w zakresie tradycji uprawy winorośli, przybliżanie historii i kultury winiarskiej, udzielanie informacji i prowadzenie warsztatów związanych z tematyką winną. Ponadto to świetna okazja na bezpośrednią rozmowę z winiarzem i zadanie mu nurtujących pytań. To również możliwość udziału w pokazie sommelierskim czy kulinarnym.

Do sztandarowych imprez w ramach EnoTarnowskie zaliczyć możemy:

1. Wielkie Tarnowskie Dionizje (listopad)

2. Tuchovinifest (sierpień)

3. Pleśnieński Bachus (lipiec)

4. Wianki na Winnicy (czerwiec)