• mniejsza czcionka
  • domyślna czcionka
  • większa czcionka
logo

Łódź

Polska Marka Turystyczna

XIX-wieczna potęga przemysłowa, miasto czterech kultur, polski Manchester, kolebka awangardy, HollyŁódzka fabryka snów, stolica polskiego Street Artu. Czemu Łódź zawdzięcza te wszystkie tytuły? Dowiedzcie się sami, przyjeżdżając do miasta kontrastów, które intryguje prawie na każdym kroku.

XIX-wieczna potęga przemysłowa, miasto czterech kultur, polski Manchester, kolebka awangardy, HollyŁódzka fabryka snów, stolica polskiego Street Artu. Czemu Łódź zawdzięcza te wszystkie tytuły? Dowiedzcie się sami, przyjeżdżając do miasta kontrastów, które intryguje prawie na każdym kroku.

 

Na początku XIX wieku osada położona nad rzeką Łódką liczyła nieco ponad 400 mieszkańców. Wszystko się zmieniło wraz z decyzją władz Księstwa Warszawskiego, które postanowiły z małej wsi zrobić przemysłowe centrum.

Wokół traktu piotrkowskiego, będącego osią osady, zaczęto budować domy i budynki użytkowe. Dziś w jego dawnym biegu biegnie ul. Piotrkowska, najdłuższa ulica handlowa w Europie, pełniąca rolę starówki Łodzi i skupiająca wzdłuż siebie liczne sklepy, butiki, lokale i restauracje. Jedna z najbardziej znanych ulic w kraju, a jednocześnie najdłuższy polski deptak stanowi wizytówkę miasta. W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok, to kulturalne, gastronomiczne i rozrywkowe centrum miasta. Odbywające się przy niej jarmarki i festiwale (m.in. Light Move Festival) dodają jej niepowtarzalnego uroku. Wzdłuż deptaku podziwiać można pomniki z Galerii Wielkich Łodzian, a wśród nich ławeczkę Juliana Tuwima, fortepian Artura Rubinsteina czy kuferek Władysława Reymonta. Spoglądając pod nogi, ujrzymy Aleję Gwiazd nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi i Pomnik Łodzian - pas jezdni ułożony z blisko 17 tysięcy kostek brukowych z imionami i nazwiskami fundatorów. Warto również zajrzeć na odremontowane podwórza takie jak OFF Piotrkowska lub Piotrkowska 217 uznawane dziś za serca Łodzi alternatywnej. To miejsca, w których spotykają się miłośnicy kultury, sztuki i dobrego jedzenia. Zobaczymy tutaj również zabytkowe budynki i kamienice z XIX i XX wieku – najstarszy istniejący budynek w Łodzi, niegdyś ratusz, a obecnie miejskie archiwum, zbudowany został w 1827 roku. Same kamienice skrywają wśród siebie prawdziwe perły, które zachwycają monumentalnym pięknem i bogactwem detali. Nie ma w Polsce miasta zabudowanego kamienicami  na taką skalę, jak Łódź – szacuje się, że w mieście takich budynków jest kilka tysięcy.

Taka liczba pomników przeszłości spowodowała, że słowem nieschodzącym z ust łodzian jest „rewitalizacja”. Dzięki niej oprócz kamienic drugie życie otrzymują postindustrialne kompleksy fabryczne, które dziś stają się centrami spotkań mieszkańców oraz turystów. W mieście powstaje coraz więcej przestrzeni rekreacyjnych, parków kieszonkowych, zielonych skwerów. Jednym z pierwszych efektów rewitalizacji w Łodzi jest Manufaktura – kompleks handlowo-usługowy otwarty w 2006 roku, który mieści się w budynkach dawnej fabryki bawełny należącej do jednego z ojców Łodzi przemysłowej – Izraela Poznańskiego.

Łódź to także miasto z bogatymi tradycjami filmowymi. Historia "HollyŁodzi" to de facto historia powojennej Łodzi. To wówczas powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych nazywana "fabryką snów", w której kręcono zdjęcia do większości powojennych polskich filmów a także słynna Szkoła Filmowa, która wykształciła pokolenia wybitnych reżyserów i aktorów. Symbolem szkoły są słynne schody prowadzące do kina, na których przesiadywali Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski. W 2017 roku Łódź została przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu.

Istnieje tutaj również jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Na szlaku filmowej Łodzi znajduje się Aleja Gwiazd wzorowana na hollywoodzkiej Alei Sławy, składająca się z ponad 60 gwiazd poświęconych aktorom, reżyserom, operatorom i twórcom muzyki filmowej. Łódź to także liczne plenery filmowe. Miasto zagrało w kilkuset filmach i serialach, a produkcji z Łodzią w tle cały czas przybywa. Wystarczy wymienić nominowaną do Oscara "Ziemię obiecaną", "W ciemności", "Seksmisję", kultowy serial "Stawka większa niż życie" a z najnowszych realizacji: oscarową "Idę", "Powidoki" - ostatnią wielką produkcję Wajdy czy "Komisarza Alexa".

Idąc filmowym tropem, warto odwiedzić także Stare Kino – hotel w jednym z podwórek ul. Piotrkowskiej, w miejscu otwartego w 1899 roku pierwszego kina w Polsce. Do dzisiaj można tam obejrzeć filmy wyświetlane z kinematografu.

Tych, którzy szukają okazji do aktywnego wypoczynku, rekreacji, Łódź może zaintrygować swoją ofertą. Aquapark FALA, parki linowe, ścianki wspinaczkowe, park trampolin, tor saneczkowy, skateparki czy wyciąg do nart wodnych i wakeboardu to jedne z punktów wartych odwiedzenia. W Łodzi można też popływać kajakiem, przejechać się Łódzkim Rowerem Publicznym lub wypożyczyć hulajnogi. Blisko 1/5 powierzchni Łodzi zajmują tereny zielone. Jest wśród nich ponad 30 miejskich parków, Ogród Botaniczny, Ogród Zoologiczny, liczne skwery, zieleńce, nowopowstające parki kieszonkowe, jak również tereny leśne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Las Łagiewnicki (1205 ha). Jest to największy kompleks leśny znajdujący się w obrębie granic miejskich w Europie!

Parki są miejscem wypoczynku i wytchnienia od wielkomiejskiego gwaru, choć i tu wiele się dzieje. Na początku maja warto zajrzeć do Ogrodu Botanicznego, w którym rozkwita blisko 70 tysięcy tulipanów. Najdłuższy dzień w roku miło spędzić podczas artystycznego pikniku w Parku Helenów organizowanego na powitanie lata. Z kolei na sobotnie, wakacyjne przedpołudnia godny uwagi jest Park Śniadaniowy w najstarszym łódzkim parku - Parku Źródliska. Ponadto przez cały rok w łódzkich parkach odbywają się fotospacery czyli bezpłatne warsztaty fotograficzne, jak również bezpłatne zajęcia sportowe m.in. nordic walking, joga i spacery na nartach biegowych.

Komunikacja

Informacje na temat Łodzi można uzyskać na stronie www.lodz.travel oraz w Łódzkiej Informacji Turystycznej – do kupienia są tam także przewodniki oraz pamiątki. Dostępne są także bezpłatne mapki, ulotki, foldery turystyczne.

Połączenia lotnicze – aktualne informacje o połączeniach lotniczych znajdują się na stronie https://www.airport.lodz.pl/pl/strefa-pasazera/rozklad-lotow. Podróż na lotnisko z centrum zajmuje około 30 minut. Komunikację zapewniają regularne połączenia autobusowe. Obsługę TAXI w zakresie indywidualnego przewozu osób zapewniają także korporacje taksówkarskie.

Podróż pociągiem – Łódź posiada trzy główne dworce – Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska oraz Łódź Widzew. W mieście jednak łącznie jest 21 przystanków kolejowych, na których zatrzymują się pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Dworzec Autobusowy PKS – Dworce autobusowe znajdują się w sąsiedztwie dworców kolejowych Łódź Kaliska oraz Łódź Fabryczna.

Komunikacja miejska – aktualne informacje o połączeniach autobusowych i tramwajowych znajdują się na stronie www.mpk.lodz.pl

Łódzki Rower Publiczny – aktualne informacje dotyczące roweru miejskiego można znaleźć na stronie www.lodzkirowerpubliczny

Samochodem - Łódź jest jednym z najlepiej położonych miast w Polsce jeśli chodzi o układ sieci drogowej. To właśnie w pobliżu Łodzi przebiegają autostrady A1 i A2 oraz droga ekspresowa S8.

Strefa płatnego parkowania: obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00. Szczegółowe informacje można znaleźć na http://lodz.spp24.pl/